TRASA ROWEROWA

Z biegiem Liswarty i Warty

OPIS

Ruszamy w kierunku Władysławowa, gdzie przy OSP skręcamy mocno w lewo i asfaltem, a później wąską ścieżką docieramy do mostku nad Liswartą. Drogą polną jedziemy do Brzózek, gdzie skręcamy w prawo, na Liswarciański Szlak Rowerowy.
Przed przystankiem, po prawej znajduje się pomnik ku czci ofiar zamordowanych w czasie II wojny światowej.
Na końcu Nowej Wsi skręcamy w lewo i od razu w prawo, w polną drogę prowadzącą do wsi Kule.
Stamtąd asfaltem w lewo podążamy w kierunku Wąsosza.
Dla zainteresowanych – skręcając w prawo dojedziemy do mostu nad Liswartą. Jadąc dalej wzdłuż Kocinki dojedziemy do Trzebcy i Kuźnicy (szlak EPJ4). Tuż za mostem polna droga w lewo doprowadzi nas do ujścia Liswarty do Warty (ok. 1,5 km). Powrót tą samą drogą. Około 300m na prawo od mostu znajduje się ujście Kocinki do Liswarty.
W Wąsoszu znajduje się plaża gminna i przystań kajakowa – miejsce zakończenia spływu Szlakiem Kajakowym Liswarty.
Po drugiej stronie drogi, w wąwozie umiejscowiona jest Kalwaria, a ok. 200m wcześniej – pomnik powstańców styczniowych na starym cmentarzu.
Jadąc dalej przecinamy główną drogę prosto w ul. Witosa. Za kapliczką skręcamy w prawo w szutrową drogę w kierunku Płaczek.
Za wsią Antonie (ok. 500m za skrzyżowaniem i altaną) skręcamy w prawo w leśną drogę prowadzącą do jeziora Kątowskiego – starorzecza Warty. Powrót tą samą drogą do asfaltu.
Kierujemy się do Lelit, gdzie ok. 100m za skrzyżowaniem skręcamy w ścieżkę prowadzącą nad Wartę, w pobliże dawnego młyna.
Tą samą drogą wracamy do drogi i skrzyżowania, na którym kierujemy się w stronę Więcek.
Następnie przez Annolesie i Dębie asfaltową drogą wśród pół docieramy do Popowa. Przecinamy główną drogę na wprost. Po minięciu ośrodka ZHP skręcamy w prawo w kierunku Liswarty. Po przejechaniu przez Bujany Mostek kierujemy się lokalnymi drogami w kierunku bazy Poliswarcie.pl.

ZDJĘCIA

NAJWAŻNIEJSZE PUNKTY TRASY

KM trasyKM do końcaOpis punktu
032,3start/meta
4,228,1kładka nad Liswartą
5,327,0pomnik ofiar II WŚ
10,821,5Kule, możliwość dojazdu do ujścia Liswarty
14,917,4pomnik powstańców "Gloria Victis"
15,117,2Kalwaria (w wąwozie na lewo), przystań kajakowa (na prawo)
21,011,3jezioro Kątowskie
22,99,4Młyn w Lelitach
31,50,8Bujany Mostek
32,30,0meta/start

NASZE TRASY ROWEROWE